Trochu jiná zvířátka z modelíny

Trochu jiná zvířátka z modelíny
Novinka minulého roku - kuličková modelovací hmota (foam clay) – se liší od běžné modelíny (a to i od těch běžně prodávaných kuličkových) a má opravdu mnoho využití. Nejen že existuje v mnoha barvách včetně neonových nebo třpytivých, ale je zároveň i samotvrdnoucí, takže výrobek vydrží a dá se běžně používat. Na druhou stranu je ale nutné hmotu uchovávat v uzavřených nádobách, protože na vzduchu tvrdne. Výhodou je, že hmota k sobě krásně přilne, takže jednotlivé části není třeba lepit a spoje jsou po vytvrdnutí pevné a stejně dobře drží i na površích, jako je polystyren, dřevo, papír apod. Protože kuličková modelína je ideální pro děti (i když nejen pro ně), na projektech jsem tentokrát nepracovala sama, ale většina z nich je výtvorem mých vnuček Báry Fialové a Elenky Šporkové.

Materiál a pomůcky

Postup

1. První možností použití je klasické modelování. K tomu asi není potřeba žádný návod, a tak začneme hned u té druhé – potahování základních tvarů, po jejichž dotvoření pak vzniknou zvířátka, postavy apod.2. Potřebujete k tomu polystyrenové tvary, například koule, vajíčka nebo srdce, které použijete buď vcelku nebo je překrojíte na polovinu. A nezapomeňte také na kovová očka na zavěšení.
3. Nejjednodušší je začít s hlavičkou nějakého zvířátka: stačí vzít polystyrenovou kouli, obalit ji tenkou vrstvou kuličkové hmoty, domodelovat ouška, čumáček a přidat oči. Na ty můžete použít buď plastová očička (jako u prasátka) nebo scrapbookové samolepící kamínky (u kočičky). Pokud chcete zvířátko zavěsit, před obalování modelínou zapíchněte do polystyrenu očko na zavěšení.
4. Dvě různě velké polystyrenové kouličky tvoří i základ zajíčka. Domodelovaná jsou ouška a pacičky, fousky jsou z tenkého drátku.5. Tělo berušky tvoří polovina polystyrenového vajíčka, nožičky a pusa jsou z chlupatých dekoračních drátků. 
6. Tři různě velké polystyrenové koule jsou i základem barevného sněhuláka. Chlupaté drátky jsou použity nejen na větev, ale i na klobouk. Drátek stočte do spirály, poslední otočku udělejte širší jako krempu klobouku a dejte jej sněhulákovi na hlavu.7. Panenku vyrobíte z polystyrenového zvonečku a papírové hlavičky s namalovaným obličejem, ruce jsou ze zeleného plyšového drátku.
8. I na tomhle obrázku hrají hlavní roli polystyrenové základy – vajíčko, srdce a na květině polystyrenová čočka.9. Na tvoření můžete použít třeba i kartónová zvířátka na decpatch, modelovací hmota dobře drží i na nich. Na téhle kočičce se děti barevně opravdu vyřádily. Po obalení celé kočičky jednotlivými barvami ještě sem-tam přidaly modré tečky.
10. A stejně dobře se dají barevnou modelínou obalit i ploché dřevěné výřezy, jako třeba tahle ještěrka. Pokud ji obalíte jen svrchu a po stranách, aby spodní část zůstala hladká, můžete ji přilepit například jako dekoraci na dvířka skříňky.11. Vyrábět můžete i drobnější věci – přívěsek na tašku, klíče apod. Základ želvičky tvoří polovina opravdu malé polystyrenové koule, tělo rybičky jsme vystřihli ze čtvrtky a obalili modelínou ze všech stran, růžová kytička je vymodelovaná. Tady jsem si ověřila, že jednotlivé barvy jdou dobře smíchat do jiných odstínů – modrý proužek na rybičce je z tmavomodré a bílé, nožičky a hlava želvy vznikly z černé a žluté. Než hmota zatvrdne, udělejte někde na okraji silnou jehlou otvor a protáhněte jím malý kovový kroužek. Na ten pak připevněte přívěskové poutko.

 

Materiál věnovala společnost Davona, vyrobila Bára.

Zajistěte si časopis Scrapování v plné verzi za pouhých 30,- Kč za výtisk (www.scrapovani.cz).


Tento článek byl zveřejněn ve spolupráci s redakcí časopisu Scrapování a s jejím výslovným souhlasem. Respektujte prosím práci, která stojí za existencí časopisu, a podpořte jej svým přihlášením k řádnému předplatnému.

Chci novinky!

Registrujte svůj mail!

Doporučujeme

prodejna výtvarných potřeb a papírnictví

Napište nám

Napište tento kód: 4303

Zobrazuji stranu 1 z 53
Starší článkyPoslední stránka