Dárek se zážitkem, aneb vyrob si sama

Dárek se zážitkem, aneb vyrob si sama
Myslím, že před Vánoci není tipů na originální a hlavně rychlé dárky nikdy dost. Je pravda, že různé sady na domácí tvoření se dají koupit hotové (především v hračkářství), ale jsou drahé a navíc často určená pro malé děti. Dutinkové (síťové) šperky již dávno nejsou výsadou firmy Swarovski. Jejich výroba je velmi jednoduchá a materiál pořídíte za pár korun. Tak co třeba darovat zábavu při jejich výrobě? Prostě nedáte rybu, ale naučíte rybařit.

Materiál a pomůcky

 • Přírodní lýko 50g natural (1007305)
 • Tavná lepicí pistole malá (TAV-15), 20W na tyčinky 7mm (500002)
 • Tavná náplň do malé tavné pistole, 1kus (500061)
 • modistická dutinka (různé barvy) 
 • (magnetické) duté koncové zapínání (tzv.bajonetové zapínání) 
 • Pytlíčky drobných skleněných korálků (různě barevné) 
 • Shadow box - předměty z kartonu (16,5cm x 16,5cm) 
 • hnědý balicí papír (kartonový papír)
 • Krepový papír červený (9755-07)
 • pomerančová kůra 
 • Sada vykrajovátek v plechovce MINI Geo (12ks) 

Časová náročnost cca 45 min

Vhodné pro začátečníky

Postup

1. Je jedno jestli zvolíte obyčejné plastové zapínání jako já či dražší magnetické, každopádně ideální je, když je zapínání duté. Protože pak jednoduše pomocí tavné pistolky kápněte lepidlo do otvoru a vmáčkněte konec dutinky. Samozřejmě lze použít i lepidlo na šperky, ale pokud ho nemáte, asi nemá smysl do něj v tomto případě investovat.2. Chviličku nechte lepidlo zaschnout.
3. Potom nejlépe pomocí malého trychtýře do druhého volného konce dutinky nasypte drobné lesklé korálky. Síťku trochu natřásejte a korálky posouvejte, aby si „sedly“ a dokonale síťku vyplnily.4. Pokud nemáte zrovna malý trychtýřek, můžete si lehce pomoci stočeným kornoutem z papíru.
5. Místo drobných korálků se dají použít i větší jednotlivé kulaté korálky, které prostě postupně nasoukejte do dutinky.6. Pak postupujte stejně jako na začátku. Do druhé části zapínání kápněte trochu roztaveného lepidla a volný konec dutinky opět opatrně, aby se vám nevysypaly korálky, vmáčkněte dovnitř. A máte hotový krásný šperk, který můžete dát do sady, jako lákadlo k výrobě dalších.
7. Nyní se vám bude hodit krabička, která má různé malé přihrádky či dělítka. Malé krabičky naplňte pytlíčky různobarevných korálků, několika modistickými dutinkami cca 0,5 m dlouhých a v různých barvách, zapínáním a přidejte váš hotový šperk.8. Pokud dáváte tvořivou sadu začátečnici, možná bude fajn přiložit návod spolu s dalšími obrázky různých variací dutinkových šperků pro inspiraci. Klidně si vytiskněte tento, který jsem připravila.
9. A ještě jeden malý tip na přírodní zabalení celého dárku. Z kůry pomeranče si pomocí malého vykrajovátka vykrojte pár hvězdiček. Ty napíchněte na špízovou jehlu nebo špejli a nechte usušit na topení. Pak hotové hvězdičky navlékněte na přírodní lýko a to použijte místo stuhy. Dárek zabalte do obyčejného hnědého balicího papíru, přidejte kousek krepového papíru a např. klacík skořice. Věřím, že dárkem potěšíte.

Poznámka: Krabičky můžete také ozdobit, např. technikou decoupage:

http://www.tvorive-projekty.cz/decoupage/decoupage-druhy-papiru-a-jejich-pouziti.aspx

Pro Davonu připravila Zuzana Staňková.

Chci novinky!

Registrujte svůj mail!

Doporučujeme

prodejna výtvarných potřeb a papírnictví

Napište nám

Napište tento kód: 7510

Zobrazuji stranu 1 z 56
Starší článkyPoslední stránka