Dekorační konev na mléko

Dekorační konev na mléko
Taky občas ujíždíte na retro vlně a máte chuť si pořídit některou z tzv. vintage dekorací? Já zatoužila po staré konvi na mléko, kterou nutně potřebuji na svou jarní výzdobu. Samozřejmě jsem žádnou nesehnala. Ale to bych si do životopisu nemohla psát „kreativní“, kdybych si neporadila. Třeba se vám bude můj nápad hodit a budu vás inspirovat.

Materiál a pomůcky

Doba: 2 hod

Vhodné pro začátečníky

Postup

1. To, že se v Davoně dají koupit kartonové předměty k dekorování všeho druhu jsem věděla, ale že tam seženu i takovéto parádní "urny" jsem neměla ani páru… Fantazie se rozjela na plné obrátky.2. Protože mým záměrem bylo dosáhnout vintage vzhledu, použila jsem jako základ rezavou barvu. Nicméně na karton vedle jsem zkoušela postup i bez základního nátěru, a také to vůbec nevypadalo špatně. Takže je čistě na vás, zda nádobu nejprve natřete rezavou akrylovou barvou. Tedy z kroku dva činím krok dobrovolný 😊
3. Mezi tím, co barva bude zasychat, si z modelovací hmoty vytvarujte něco jako rukojeť konvičky. Uválejte malý váleček, který napíchněte na špejli. Přitlačením k podložce ve vertikální poloze zarovnejte oba konce a rukojeť nechte uschnout. Pokud nemáte samotvrdnoucí hmotu, stejně dobře vám může posloužit prázdná špulka od nitě, která mě napadla jako první, ale bohužel jsem doma žádnou nenašla.4. Na suchou natřenou dózu naneste vrstvu krakelovacího média. To od Stamperie je bomba, protože je jednosložkové a tedy velmi jednoduché na použití. Vyzkoušela jsem si, že záleží, jak silnou vrstvu média nanesete. Když bude příliš tenká, následné prasklinky budou velmi jemné, skoro až neviditelné. Takže při druhém pokusu jsem médiem nešetřila. Ale záleží na vašem záměru. Médium nechte zaschnout.
5. Mezi tím, co vám schne krakelovací médium, natřete usušenou rukojeť hnědou akrylovou barvou (nebo i černá může vypadat dobře, případně mě ještě napadlo použít techniku decoupage a papír se vzorem dřeva).6. Na zaschnuté krakelovací médium natřete/naneste bílou akrylovou barvu. V e-shopu Davony u krakelovacího média najdete instruktážní video, které ukazuje, jaký je rozdíl, když použijete při nanášení tupovací houbičku nebo štětec. Já se rozhodla pro houbičku.
7. Praskliny se začnou objevovat hned po nanesení barvy. Ani jsem to nestačila vyfotit v procesu. Protože jsem médiem nešetřila, některé praskliny byly opravdu velké.8. A tak jsem znovu nanesla bílou akrylovou barvu, obzvláště do míst, kam jsem plánovala potisk.
9. Nyní by se mi opravdu hodilo transferové médium a obrázky. Ani jedno jsem doma neměla, a tak jsem zkusila starou osvědčenou techniku na přenos s voskovaným papírem. Už jsem ji popisovala v návodu zde: http://www.tvorive-projekty.cz/jednoducha-transferova-technika-na-drevo.aspx. Takže stačí na domácí inkoustové tiskárně vytisknou zrcadlově otočený vybraný obrázek. Papír přiložte na urnu a přejeďte např. kreditní kartou, aby se inkoust otiskl. To, že otisk není perfektní vůbec nevadí, však konev má mít omšelý vzhled. Ve finále jsem se nemohla rozhodnout mezi dvěma obrázky, a tak jsem udělala potisk z obou stran.
TIP: Znáte web The Graphic fairy? Najdete tam spousty obrázků, grafik ve vintage francouzském stylu k volnému použití.
10. Aby výrobek vypadal jako konev, odřízněte z víčka kobercovým nožem vrchní kulatou část.
11. Po stranách udělejte do horní části konve dvě malé díry cca 1 cm od okraje.12. Provlečte drátek, na který navlékněte vyrobené madlo.
13. A drátek uvnitř konve kleštičkami zatočte.

14. Kdo jste někdy četl některý z mých návodů, víte, jak ráda říkám, že na detailech dílo stojí 😊 Takže ani tentokrát jsem si neodpustila detail v podobě „smaltovaného“ okraje. Na okraj naneste silnější vrstvičku černé akrylové barvy.

15. Aby se papírová konev dala používat i na živé květiny, stejně jako ta pravá plechová, vložte do ní před uzavřením zavařovací sklenici, do které pak můžete vodu bez obav nalít.

 

Doporučujeme

Napište nám

Napište tento kód: 1193

Zobrazuji stranu 1 z 61
Starší článkyPoslední stránka