Domácí mýdlo

Domácí mýdlo
Při posledním nákupu v kamenném obchodě Davony jsem si vyčlenila trochu více času než obvykle, abych si v klidu prohlédla nové věci, které na e-shopu nenaleznete. A ejhle, sada na výrobu mýdla, to se bude hodit. To musím honem vyzkoušet, abych vám, co budete s dětmi na prázdninách a proprší celý den, předložila návod, jak na to. Sada na výrobu mýdla obsahuje 2 druhy mýdlové hmoty, mýdlové dekorační vločky a vždy dvě různé vůně a dvě různé barvy. Dále najdete v krabici pipetu na dávkování vůně a barvy, silikonovou formu s nápisem "100% hand made". Jedna forma na výrobu mýdla vám stačit nebude, ale v nabídce obchodu najdete další formy, které mají využití ne jen při výrobě mýdla. Kdo si hraje, nezlobí. A vaření mýdla je pro děti alchymie. Pojďte se podívat, jak se vaří mýdlo.

Materiál a pomůcky

Vhodné pro začátečníky i děti

Doba trvání: záleží kolik mýdel budete tvořit, ale proces tvoření mýdla není zdlouhavý

Postup

1. Do velkého hrnce nalijte vodu a přiveďte k varu. Ztlumte přívod tepla tak, aby voda "neskákala z hrnce". Do menšího rendlíku vložte základní (průhlednou) hmotu na výrobu mýdla a rendlík dejte do vodní lázně.2. Za stálého míchání nechte tuto hmotu rozpustit. Hmota se nesmí vařit.
3. Do pipety natáhněte barvu ze skleničky, já vybrala oranžovou. Pipeta pracuje na principu kapátka.4. Barvu kápněte z pipety do horké rozpuštěné mýdlové hmoty a zamíchejte. Záleží na vás, jak tmavou barvu mýdel chcete. Zde platí pravidlo: nejdříve dejte menší množství, potom můžete přidávat. Čím více barvy přidáte, tím tmavší mýdlo získáte.
5. Připravte si na pracovní stůl silikonovou formu.6. Připravenou hmotu nalijte do celé silikonové formy těsně pod okraj. 
7. Mýdlovou hmotu nechte ve formě ztuhnout.8. Do zbylého mýdla jsem přidala mletou skořici, ale přidala jsem jí moc a mýdlová hmota byla příliš tmavá. V tekutém stavu to není až tak patrné. Až když mýdlo ztuhlo a vyklopila jsem ho, tak mne ta barva opravdu nenadchla. Ale vůbec nic se neděje, protože tento přehmat se dá snadno opravit.
9. Ukázka všech mýdel, které jsem tvořila poprvé. Nejlépe se povedlo mýdlo, které jsem vyklopila ze silikonové formy "100% hand made". To jsem nechala, ostatní jsem předělala. Popis, jak se dá mýdlo opravit, následuje.10. Do kastrolu dejte základní průhlednou mýdlovou hmotu.
11. Z tmavého skořicového mýdla odkrojte kousek ostrým nožem a přidejte k základní průhledné hmotě do hrnce. Vše míchejte ve vodní lázni, až se hmota rozpustí a vše se smíchá dohromady. Do hmoty můžete přidat hořčičná semínka.

12. Tuto hmotu nalijte do formy. Mýdlo nechte ztuhnout, ne úplně vychladnout. 

13. Pokud vznikne při nalévání hmoty do formy okraj přes vyznačený vzor, po vyklopení z formy tento okraj ostrým nožem odřízněte. Mýdlo je hotové. Teď už ho stačí zabalit do průhledného celofánu, převázat ozdobnou stužku a máte v zásobě připravené hezké dárečky.

 

Doporučení: kupte si samostatně větší množství základní hmoty na vaření mýdla (množství v základním setu je pro to, abyste si vaření mýdla vyzkoušeli)
Do rozpuštěné základní mýdlové hmoty můžete přidávat pro dekoraci různé typy koření (hřebíček, badyán, skořici). Vyzkoušejte též přidat jemný mořský dekorační písek, vznikne vám tak peelingové mýdlo. Nápadům, jak ozvláštnit základní mýdlovou hmotu, se meze nekladou.

Pro Davonu připravila Míla Strnadová

Doporučujeme

Napište nám

Napište tento kód: 8415

Zobrazuji stranu 1 z 61
Starší článkyPoslední stránka