Naučte se pracovat s distress inkousty 1. část

Naučte se pracovat s distress inkousty 1. část
Distress inkousty jsou barvy na bázi vody, které můžete použít všude tam, kde chcete získat dojem patiny nebo archiválie, ale samozřejmě je můžete využít na všechny výtvarné techniky spojené s papírem. Barvy můžete vzájemně prolínat, nanášet ve vrstvách, lze je kombinovat s embosováním, a to vše si postupně ukážeme v našem inkoustovém seriálu.

Materiál a pomůcky

Vhodné i pro začátečníky

Časová náročnost 20 minut

Postup

1. Vyberte si z barevné škály inkousty v jednom barevném tónu, aby se jednotlivé barvy dobře překrývaly a prolínaly. Použijte aplikátor s náhradními polštářky, můžete pro každou barvu zvolit jeden samostatný polštářek. 2. Polštářek s barvou je krytý tenkou tkaninou, která zaručí nabarvení jen té části razítka, kterou chcete tisknout, barva se nedostane do reliéfu razítka. Je to výhodné i pro použití aplikátoru, nanesete tolik barvy, kolik potřebujete.
3. Vyberte nejsvětlejší odstín barvy, v našem případě modré, a naneste na aplikátor poklepáním na polštářek. Vyzkoušejte si nanečisto nanést barvu krouživými pohyby na papír. Pokud budete aplikátorem „razítkovat“, mohou vám na papíru vzniknout stopy po použité barvě, které jen stěží znovu probarvíte. Chce to trochu cviku, nevzdávejte to. Nabarvěte papír od okrajů ke středu.4. Výsledkem by měl být rovnoměrně probarvený papír
5. Použijte o odstín tmavší barvu a postup zopakujte. Opět nabarvěte papír od krajů ke středu, ale samotný střed už nebarvěte.6. Výsledkem je od okrajů odstínovaný papír.
7. Použijte v pořadí třetí barvu a opět ji aplikujte od okrajů a střední část nebarvěte.8. Výsledkem je probarvený papír ve třech odstínech modré. Pokud budete chtít, můžete nanášet další barvy.
9. Distress inkousty velmi dobře reagují s vodou, proto si ukážeme, jaké jsou možnosti. Nabarvený papír můžete postříkat vodou a to buď kapkami, nebo dejte vodu do rozprašovače a jemně postříkejte. Voda bude reagovat, „odpudí a vyzmizíkuje“ inkoust. Můžete dosušit horkovzdušnou pistolí.10. Na razítko naneste vodu  –  použijte třeba vlastní prsty, odhadnete tak správně tloušťku vrstvy. Razítko otiskněte na obarvený papír. V místě otisku razítka uvidíte zajímavý efekt, který voda vytvoří. Můžete opět dosušit horkovzdušnou pistolí.
11. Získali jste podkladový papír, který využijete například jako podklad na přáníčku.12. Použijte základ přání, papír ořízněte dle potřeby a dozdobte dle své fantazie.

Pro Davonu připravila Irena Vohlídková (Iriska)

Doporučujeme

Napište nám

Napište tento kód: 3140

Zobrazuji stranu 1 z 63
Starší článkyPoslední stránka