Odlévání epoxidové pryskyřice

Odlévání epoxidové pryskyřice
Dostala jsem k otestování epoxidovou pryskyřici a větší i menší plastové formy. Po počátečním leknutí jsem začala zjišťovat, jak se pryskyřice používá a pustila jsem se do experimentování. Zjistila jsem, že stačí smíchat pryskyřici a tvrdidlo v kelímku od jogurtu, nalít do plastové formy na šperky a přidat pár mušliček od moře, nebo zajímavých kamínků od české řeky, či barevných korálků z domácích zásob a vytvořit si svůj originální šperk. Na prozáření večerních posezení s přáteli si pak můžete vyrobit originální svícínek z pryskyřice do kterého začarujete dle své fantazie a nálady vše co máte rádi, nebo zkrátka co je po ruce...

Jak na to

  • V balení epoxidové pryskyřice jsou dvě tekuté komponenty - pryskyřice a tvrdidlo. Po smíchání obou složek dle míchacího poměru vznikne hustá tekutina mírně zakaleného vzhledu.
  • Důležité je pomalé míchání, aby nevznikaly bublinky. Pomalým převalováním (mícháním) bublinky vyženete.
  • Po řádném vytvrdnutí získá pryskyřice vzhled zcela průzračný a odlitek je velmi tvrdý. K úplnému vytvrdnutí dochází až po týdnu.
  • Jelikož jsou obě složky velmi husté, v malém množství se hůře dodrží stanovený poměr. 
  • Pro zalévání do pryskyřice se výborně hodí mušličky, kamínky, korálky, dřevěné výřezy, nebo kovové drobnosti. Dřevěné výřezy můžete natřít akrylovými barvami. Můžete použít i drátky různých barev a všelijak je zakroutit do spirálek. Z drátku si můžete vyrobit i očko na zavěšení šperku.
  • Zaléváné předměty by měly mít určitou hmotnost, jinak vyplavou na hladinu, popřípadě mohou vyčnívat z odlitého předmětu.
  • Na odlévání používejte pružné formy, ke kterých se odlitek vyjme velmi snadno již po 24 hodinách.

  • Po přimíchání prášku Efcolor se získá stejnoměrně barevná tekutina. S větším množstvím prášku klesá průsvitnost odlitku.

Přívěšky a šperky

Nejprve jsem použila formu na šperky, kde je zavěšení šperku již vyřešeno tvarem formy dírou uprostřed. Do formy jsem nalila nejprve tenkou vrstvičku namíchané směsi a pak naskládala mušličky, kamínky a korálky. Dolila jsem pryskyřici po okraj formy a nechala zatuhnout do druhého dne. Forma je velmi nízká a tak jsem odlitky snadno vyjmula. Pryskyřice měla tvrdost měkčího plastu, nebyla ještě finálně vytvrzena. Toho jsem využila k zastřižení ostré hrany nůžkami.
Z drátku jsem si připravila spirálky a očka na zavěšení. Nejprve jsem nalila vrstvičku rozmíchané pryskyřice, naskládala mušličky, kamínky, korálky, mezi ně drátková očka, která jsem ohnula do svislé polohy (kolmo na formu) aby se nezalila. Ukotvení drátku v přívěsku jsem zakryla kamínky nebo korálky. Dolila jsem směs po okraj formy. Po vyjmutí z formy jsem očka dotvarovala do požadovaného tvaru. Velmi pěkně vypadají dřevěné výřezy, jeden jsem natřela modrou akrylovou barvou.
První nalitou vrstvičku pryskyřice jsem nechala do druhého dne zatuhnout. Tenký odlitek jsem vyjmula z formy a pomalovala akrylovými barvami. Po uschnutí jsem odlitek vrátila zpět do formy a dolila pryskyřici po okraj. Obě vrstvy se pěkně spojily.
Zbytek rozmíchané směsi jsem nalila do škeble vyplněné malými mušličkami a kamínky a doplnila  drátěným očkem.

Do kovového lůžka jsem vlepila papír Décopatch a zalila pryskyřicí (obr. vlevo). Vpravo vidíte zalité korálky.

V kulatém lůžku vidíte pryskyřici obarvenou zeleným práškem Efcolor.

Svícny


Do formy na svícny jsem nalila vrstvičku pryskyřice rozmíchané s tvrdidlem a naskládala mušličky a kamínky. Dolila jsem formu po okraj. Svícen je větší než šperky a potřebuje tedy více času k vytuhnutí. Z formy jsem ho vyndala po týdnu s použitím trochu více síly. U druhého svícnu jsem použila součástky ze starých hodinek. Nemusíte se bát, čajová svíčka svícínku z pryskyřice neublíží.

Kotva


Nakonec jsem se pustila do velkého odlitku, kotva má velikost 19x24,5x2cm. Při odlévání je lícová strana na dně formy a předměty klesají právě na dno. Zkusila jsem docílit větší vrstvy pryskyřice z lícové strany tím, že jsem nejprve nalila asi centimetrovou vrstvu pryskyřice. Po jedné hodině začala pryskyřice hřát (podobný proces jako u sádry) a mírně tuhnout. Naskládala jsem na pryskyřici vrstvu mušlí, kamínků, korálků a dolila formu až po okraj. Předměty sice pomaleji, ale nakonec přeci jen klesly ke dnu. Odlitek je i tak velmi efektní. Absolutní skleněnou průzračnost nepatrně narušuje struktura plastové formy určená pro odlévání betonu, kdy záměrem výrobce bylo podtrhnout klasický vzhled betonu. Zhruba po 5 hodinách má odlitek konzistenci měkčího plastu, dá se na něj sáhnout. Tvrdý je po 24 hodinách, ale stále to ještě není finální tvrdost.

Pro Davonu připravila Ivana Kapounová.

Doporučujeme

Napište nám

Napište tento kód: 9074

Zobrazuji stranu 1 z 66
Starší článkyPoslední stránka