Zpět na článek

Permanentní voděodolné inkousty

Porovnání inkoustu StazOn a Archival.

Voděodolné permanentní inkousty

StazOn - Tiskací polštářky speciálně na hladké povrchy

StazOn (Tsukineko USA) je rychle schnoucí vysoce kvalitní tiskací barva na bázi rozpouštědla. Je vyvinutá speciálně pro potisk neporézních (nesavých) materiálů jako jsou plasty, smršťovací folie, acetát, celofán, hliníkové folie, kůže a některé skleněné povrchy. Staz on se dá použít i na různé druhy dekoračních folií (např. Color-Dekor), nebo pěnových folií na Cling razítka. Žádné rozmazání neriskujete ani na papírech a fotkách s lesklým povrchem.

Neocenitelnou vlastností StazOn je, že razítkovací barva je po uschnutí odolná vodě i otěru. Je to ovšem také důvod, proč je na čištění razítek potřeba použít speciální čistidlo StazOn (E-4512100)

Archival - Inkoustové polštářky vhodné i pro archivaci

Polštářky Archival (Ranger USA) jsou napuštěné permanentním inkoustem, který je trvanlivý na mnoha různých podkladech a přitom neobsahuje kyselinu (ACID FREE), takže je zároveň bezpečný pro dlouhodobou archivaci. Inkoust Archival se nerozmaže ani na lesklém papíru a používá se zejména na projekty, ve kterých kombinujete akvarelové techniky a zapouštění barev.

Tyto inkousty jsou na olejové bázi. Skvěle se hodí také na razítkování na polymerové hmoty jak upečené, tak ještě před upečením. Získáte jasný obrázek, který se nebude rozmazávat ani při dalším nanášení inkoustů, či barev na vodní bázi. Nerozmaže se ani při nanášení alkoholových inkoustů Adirondack, nebo po nanesení pudrů Perfect Pearls. Na matných podkladech uschne inkoust Archival volně na vzduchu, na lesklých podkladech je třeba dosušit horkým vzduchem.

Podle některých zkušeností je Archival použitelný i na látku, kde se po zažehlení stává též voděodolným, ale takové využití výrobce neuvádí. Je potřeba použít speciální médium na látku (INK34292).