Betonové misky a mísy aneb vyzkoušeli jsme za vás hobby beton

Betonové misky a mísy aneb vyzkoušeli jsme za vás hobby beton
Dostala jsem jednoduchý úkol porovnat tři druhy hobby betonu. Zdálo by se, že na tom nebude nic zajímavého, ale opak se stal pravdou. Jakmile jsem zanořila své ruce do šedé hmoty, roztočil se v mé hlavince kolotoč nápadů a představ. Co všechno by se asi zrovna z betonu dalo vyrobit? Fantazie pracovala naplno a já nemohla přestat míchat další a další „zkušební“ vzorek a experiment střídal experiment. Posuďte sami.

V nabídce hobby betonu od firmy efco creative emotions jsou tři typy betonového prášku, který se míchá s vodou. Postupně vás provedu testováním každého z nich. 

Beton k odlévání do forem

  • kat. číslo 9318601, balení 1,5 kg

Nejprve jsem začala s klasickým odléváním licí hmoty do pevné plastové formy k tomu určené. Bylo to snadné a jednoduché, což moji touhu experimentovat příliš nenasytilo. Po 24 hodinách šel odlitek bez obtíží vyjmout z formy a detaily byly čisté a hladké.

Pak přišel na řadu pokus vytvořit misku, kdy jsem zkusila nalít hmotu dovnitř hlubokého talíře. Hmota však stále stékala ke středu a tvořila rovnou hladinu, nekopírovala prohnutý tvar. Zkusila jsem tedy nanést hmotu naopak vně misky a začalo se dařit. Hmota šla roztírat po nádobě a udržela se i na stěnách. Pro jistotu jsem misku před tím obalila jemným igelitem, pro snadnější sundávání betonového odlitku.


Následoval experiment s nafukovacím balonkem, neboť jsem si umanula vytvořit hlubší nádobu a ta by se mohla při sundávání z tvrdé (plastové, nerezové, skleněné, zkrátka co dům dá) misky polámat. Nafoukla jsem balonek, zafixovala do hrnce s odpovídajícím průměrem a začala nanášet. Licí forma betonu je vlastně středně hustá kaše, takže pěkně drží na balonku a nestéká. Pak je opět potřeba trpělivě vyčkat alespoň 10 hodin než odlitek sejmeme z balonku. Ani po 24 hodinách však není beton řádně vyschlý a vytvrdlý. Výsledkem byla v tomto případě miska nepravidelného tvaru se zaoblenou spodní částí.

Pokus jsem opakovala ještě jednou, ale tentokrát jsem si menší množství hmoty nechala stranou a po nanesení betonu na balonek, jsem na něj položila gumový náramek. Do něj jsem poté namačkala zbytek hmoty a uhladila. Vznikla tak miska s dýnkem.

Závěr

Licí betonová směs se výborně hodí k odlévání do forem, nebo různě ohraničených plochých tvarů (dlaždičky, kovová vykrajovátka). Lze z ní vytvářet nádoby nanášením hmoty vně pevné, kónické opory, nebo na balonek.

Beton Premium k modelování a tvarování 

  • kat. číslo 9319601, balení 1,5 kg

Jako další přišel na řadu tajemný kyblík se směsí určenou k modelování a tvarování. Po smíchání s odměřeným množstvím vody jsem však získala spíše další verzi licí hmoty. Betonová směs byla jako živá a nedala se zkrotit. Nedržela tvar a protékala mezi prsty. Zkusila jsem nechat ji hodinu odpočinout. Po hodině to vypadalo, že zatvrdla až příliš, ale po chvilce hnětení opět zřídla a já byla zpět na začátku. Nalila jsem tedy hmotu dovnitř misky, ale stékala a neudržela se na stěnách. Do formy zatekla výborně a odlitek byl hladký, bělejší než u licí verze a detaily čisté. Po 24 hodinách šel odlitek dobře vyklopit.
Při použití vně balonku vznikne po vyschnutí zajímavá hrubá struktura.
Uvnitř mísy je vyskládané jedno balení barevné skleněné mozaiky (229001x, 200g), vyspárované šedou spárovací hmotou.

Závěr

Beton určený k modelování a tvarování se hodí k odlévání do forem s obzvláště jemnými detaily.
K odlévání plochých ohraničených tvarů je také vhodný. Ze všech tří vzorků je po vysušení nejbělejší. K nanášení na balonek je třeba více zkušeností, ale odměnou je pak pěkná hrubá struktura vně nádoby.

Beton k modelování

  • kat. číslo 9318701, balení 1,5kg

Nakonec jsem odklopila víko kyblíku se směsí určenou k modelování. Po smíchání směsi s vodou jsem získala středně hustou kaši, která bez opory také nedržela tvar, ale ze všech tří vzorků byla přeci jen nejméně tekutá. Uvnitř nádoby jsem docílila i mírného kopírování tvaru, ale výsledkem byla poměrně silnější nízká miska.
Zato nanášení vně se výborně osvědčilo. Hmota šla pěkně rozetřít do tenkostěnné nádoby. Opět jsem použila balonkovou metodu. Dýnko šlo vyrobit vyválením válečku, který jsem zatočila do kroužku a ten přimáčkla za mokra k misce.

Tato dvojitá miska vznikla spojením dvou tenkých nádob vyrobených nanesením betonu na balonek. Slepila jsem je k sobě tekutými hřebíky, které pořídíte ve stavebninách.

Závěr

Beton určený k modelování se hodí k výrobě nádob nanášením hmoty vně. Nestéká, a proto lze docílit velmi tenkého střepu.

Zdobení a dekorování

Betonové objekty můžete nechat úplně "holé" a zcela tak přiznat materiál, ze kterého jsou vyrobené nebo je můžete ještě odekorovat a dodat jim tak jedinečný ráz. Když se do dekorování pustíte, zjistíte, že možností je nekonečně mnoho a budou vás napadat další a další možnosti. Toto jsou některé z nich:

Barvení akrylovými barvami nebo jinými barvami, které jsou po zaschnutí voděodolné. Můžete použít techniku tupování zmačkaným papírem, malovat tečky špejlí namočenou v barvě, malovat štětcem, tupovat přes šablonu.

Vtlačování skla nebo např. knoflíků za mokra (než beton začne tuhnout) - dobře drží, v případě vyloupnutí lze přilepit lepidlem na mozaiku.

Mozaika lepená po vytvrdnutí betonu. Klasická technika mozaiky, lepení kousků skla lepidlem na mozaiku a následné spárování pomocí spárovací hmoty.

Použití kuličkové hmoty Foam Clay

Fragment odlitého obličeje andílka jsem připojila k jedné míse pomocí kuličkové modelovací hmoty, kterou jsem tak použila jako lepidlo a zároveň redukci dvou na sebe nenavazujících částí. Dle fantazie jsem pak domodelovala vlasy a tím zakryla mezery.

Na závěr musím podotknout, že dva týdny s betonem mi rozhodně nestačily a své pacičky z této zajímavé šedivé hmoty jen tak nevytáhnu. Tím samozřejmě nemyslím, že by mi v betonu zatvrdly, ale prostě, že musím dále experimentovat a experimentovat a experimentovat….

Pro Davonu připravila Ivana Kapounová.

Domek z kartonu třikrát jinak

S kartonovým polotovarem domečku si můžete krásně pohrát a vytvořit si hned tři kousky, které mají navíc praktické využití.…

Zimní věnec na dveře

Proč si nevyrobit věnec z džínoviny? Dejte ho na dveře a překvapí vás, jak každého zaujme netradičním spojením materiálů.…

Korálkové hvězdy

Advent je tou správnou dobou pro výrobu vánočních ozdob a dekorací. Zkuste si tentokrát vyrobit korálkové hvězdy na vánoční…

Andělské figurky ze skořice

Přemýšlíte nad výrobou vánoční dekorace, která je časově i finančně nenáročná? Vyzkoušejte andílky ze skořice, které…

Vánoční ozdoby ze samotvrdnoucí hmoty

Nevíte jak si příjemně zkrátit dlouhé zimní večery? Pohrajte si se samotvrdnoucí hmotou a vyrobte si ozdoby, které se…

Zimní věnec z klubíček

Za chvilku se nám podzim překlopí do zimy a je nutné být s výzdobou připraveni. Dnes si spolu vyrobíme zimní věnec…

Odlévání epoxidové pryskyřice

Dostala jsem k otestování epoxidovou pryskyřici a větší i menší plastové formy. Po počátečním leknutí jsem…

Hrátky se smršťovací folií

Máme pro vás tip na halloweenské tvoření s dětmi. Sady předtištěných smršťovacích folií, které lze použít jako přívěsek,…

Vánoční věnec s cesmínou

Vánoce jsou nejhezčí svátky z celého roku, proto se nejvíce věnujeme přípravě vánočních dekorací. Vyrobte si věneček…

Porcelánové hrnky s barevným dekorem

Zapékací fólie Color-Dekor jsou skvělé k dekorování skleněných, porcelánových nebo kovových předmětů, které snesou zapékací…

Zase ty barvy ve spreji!

Jak jsem slíbila v minulém příspěvku, mám pro vás pokračování ve stylu HOME DECO s barvami ve spreji. Tentokrát…

Barvy na sklo Aquaglass tentokrát na plastu

Jsou barvy na sklo jenom na sklo, nebo by se jimi dalo pomalovat i něco jiného? Chceme-li odpověď na tuto otázku, nezbývá…

Dekorování skla nezapékacími barvami na sklo Aquaglass

Dostala jsem za úkol vyzkoušet kontury a barvy na sklo Aquaglass, které se jen nechají zaschnout a obyčejný skleněný…

Hrátky s křídovými barvami ve spreji PINTY PLUS

Barvy ve spreji si mě opravdu získaly. Zaujalo mě, jak jsou všestranné a lze je použít téměř na všechny povrchy. Nejvíc…

Renovace šuplíku křídovými barvami PINTY PLUS

Před naším obchodem v Králově Dvoře jsem našla hromadu starého odpadu, který tam nechal nějaký "dobrák". Po dvou dnech…

Papír se vzhledem kůže - odstřižkové pokračování

Po vyrábění z velmi zajímavého papíru se vzhledem kůže, který se dá mimochodem i prát a žehlit, mi zbyla hromádka…

Jarní věnec ve stylu mixed media

Dnes vám přinášíme inspiraci k vytvoření věnce na dveře trochu jinak, a to technikou mixed média. Nebojte se, není…

Betonová domovní znamení

Vyrobte si originální domovní znamení, číslo popisné z hobby betonu. Ať se rozzáří vaše fasáda, vrátka, nebo kterákoli…

Hrátky s kuličkovou modelovací hmotou Foam Clay

Kuličková modelovací hmota se dá používat nejen k dětskému modelování zvířátek, ale můžete ji využít ve scrapbookovém…

Obal na pastelky z krabičky od lentilek

Ráda využívám různé trubky a roury, a proto jsem se rozhodla pro vás připravit návod s použitím trubek, které…

Mixed media obrázek

Překližkový list monstery mi tu už dlouho leží a zatím neměl své uplatnění. Moje maminka má zahradní domek, a tak…

Adventní kalendář pro holčičku

Přináším vám inspiraci v podobě adventního kalendáře pro moji vnučku Emu. Jeho výrobu jsem si užila, teď už jen čeká…

Květiny z čajového papíru

Návod na čajový papír byl zmíněn už několikrát, ale pořád se objevují dotazy na jeho výrobu. Je to jednoduché, připravíte…

Věšáčky na šperky jako obrazy

V minulých dnech bylo tak šílený vedro, že bylo fajn jedno pozdní odpoledne zůstat uvnitř a trošku si zatvořit. Měla…

Pomalovaný ventilátor aneb v hlavní roli popisovače POSCA

Se stále vyššími letními teplotami se v naší kanceláři začaly jeden po druhém objevovat ventilátory. Aby bylo jasné,…

Sváteční náramky Paracord

Vyzkoušejte si společně s námi techniku výroby náramků se šňůrkami Paracord. Pokud jste už někdy drhali, je to stejná…

Mozaika - jak na to

Technika mozaiky se využívala už v antice a ve starověkém orientu na podlahy a později se dostala i na…

Prázdninová kniha Záznamů pro Lesopána vázaná technikou japonské vazby

Dobrodružné hry v přírodě a léto patří k sobě. Mají společného jmenovatele, chceme být našim dětem co nejblíže.…

Pedigový košík se stuhou

Pletení košíků z pedigu je krásná technika, která uspokojí vaši touhu po výrobě něčeho tradičního, užitečného a hezkého.…

Diamantové pasty Izink a jejich využití

Vyzkoušeli jsme za vás! Skvělé diamantové třpytivé pasty Izink můžete vyzkoušet na všechny povrchy. Vypadají skvěle nejen…

Doporučujeme

Napište nám

Napište tento kód: 6074

Zobrazuji stranu 1 z 9
Starší článkyPoslední stránka