Zpět na článek

Vánoční dekorace z betonu

Vánoční dekorace z betonu? Proč ne. Je to zajímavý materiál, který je možné různě dekorovat. Využijte odlitky na postavičky anděla, na vánoční věnec nebo si vyzkoušejte velký odlitek domečku.

Materiál a pomůcky

Postup

Beton k odlévání je jednoduchý na použití, protože se jen smíchá s vodou dle návodu, který je u produktu. Vytvoří se hmota, kterou je možné nalít do jakékoli nádoby. Nejvhodnější jsou nádoby, které lze po zatvrdnutí betonu rozebrat - jako například krabice od mléka, ale je možné použít formy plastové, silikonové apod. které lze použít i opakovaně. V podstatě je na vás, jakou nádobu nebo formičku si vyberete.

Pokud budete chtít například domeček, můžete si krabici složit do tvaru a dovnitř vložit výřez z pěnovky, který vytvoří v odlitku reliéf.
Odlévání vás určitě nadchne a budete chtít vyzkoušet množství různých formiček, proto si jich nachystejte více. Je to návykové :-)

Nechejte vše vytvrdnout, velkým tvarům bude trvat zaschnutí déle, ale poznáte to podle toho, že hmota zesvětlá. Odlitky zkuste použít na všechny možné způsoby. Metalické vločky vypadají na andílcích moc hezky. Přidat můžete peříčka, křídla nebo třeba svatozář z korálků. Na lepení použijte tavnou pistoli.

Malé odlitky vlašských ořechů se budou hodit na vánoční věnce a ani nemusíte používat žádnou barvu, přírodní beton vypadá moc hezky.

Odlitky velkých tvarů budou schnout déle, ale fantazii na to, jaký tvar si odlít, se meze nekladou.
Tvořte s námi
Pro Davonu připravila Iva Šťastná