Tašky šité z papíru se vzhledem kůže

Tašky šité z papíru se vzhledem kůže
Papír se vzhledem kůže? Co si pod tím představit? Nějaký papír, který vypadá jako kůže. Na první pohled nic zajímavého. Ale tento papír se dá i namáčet, prát a dokonce i žehlit! To už zajímavé je. Pátrám dále a zjišťuji, že se z něho dá i něco ušít. To je ještě zajímavější! Mé tvořeníchtivé ručky se mohou pustit do díla…

1. krok - namočení papíru

 • Papír se vzhledem kůže (4989xx) se prodává v různých barvách v rolích velikosti 50x100cm.
 • Nejprve jsem papír zkusila namočit. Opravdu se nerozmočil. Pěkně změkl a místo tvrdého nepoddajného papíru jsem získala pěkně tvárnou látku.
 • Poté jsem milý papír prostě hodila do pračky a vyprala na čtyřicet stupňů. Po vyprání v pračce vypadal stejně jako po namočení, záhyby a pomačkaná místa mírně vyšisovala a papír tak získal velmi zajímavou patinu kůže.
 • Při praní se papír trochu srazil, přibližně o dvě procenta. Ze základního rozměru sto krát padesát centimetrů jsem získala devadesát osm krát čtyřicet devět centimetrů. Doporučuji proto papír vždy nejdřív vyprat, teprve potom s ním dále pracovat.

Šití papíru se vzhledem kůže

 • Z balícího papíru jsem si vyrobila jednoduchý střih na taštičku ve tvaru obdélníku a pustila se do šití. S papírem se pracuje podobně jako s látkou, jen je dobré si ho přivlhčovat aby byl poddajnější.
 • Doporučuji spíše šití na šicím stroji. I po namočení je papír poměrně hůře propíchnutelný a ruční šití je tak pro prsty dost namáhavé. Také našpendlení dá prstíkům trochu zabrat. Nemusíte se bát, díry po špendlících nejsou téměř vidět.
 • Suchý papír je poměrně tuhý, takže není vhodný k šití oblečení. Výborně se ale hodí k šití taštiček, kabelek, organizérů, obalů na knihy a brýle, tablety a podobně.
 • Dá se kombinovat s látkami a mnoha dalšími materiály. Přišívat zipy, knoflíky, popruhy, začišťovat pomocí šikmého proužku...Jeho velkou výhodou je, že se netřepí jako látka a nemusí se tak nic zapošívat.

Dekorování barvami na textil

 • Také jsem vyzkoušela barvení a razítkování barvami na textil. Po zažehlení jsem papír opět vyprala v pračce a barvy i potisky pěkně držely. Tím se mé fantazii otevřel další přeobrovský prostor k řádění.

Při použití papíru se fantazii meze nekladou

 • Z papíru se dají vyrobit výřezy různých tvarů, obarvené, potiskané, nebo pomalované barvami na textil dle vaší fantazie a ty pak našívat na jednotlivé díly např. kabelky.
 • Další materiál, který se netřepí a může pěkně oživit váš výrobek je filc. Ten se dá použít i místo látkové podšívky např. při výrobě obalu na tablet, nebo notebook.
 • Papír je pevný, dají se z něj tak vystřihnout pruhy a na ty navléct plastové nebo kovové přezky, které koupíte v každé švadlence.

1. Z papíru jsem vystřihla dva stejné obdélníky. Nejprve jsem přišila zip a poté jsem sešila zbývající tři strany obdélníků k sobě. Strany jsem si sešpendlila a přišitý zip nechala rozepnutý, abych poté mohla taštičku otočit nalíc. Obrázky jsou namalované barvami na textil a pro oživení podložené filcem. U kočkaté taštičky je pruh papíru potiskaný motivem peří.

 

2. Podle velikosti mé oblíbené knihy jsem si připravila obdélník papíru. Na přední straně jsem vystřihla obdélník a místo něj všila průhledný pevný igelit získaný z obalu na školní sešit mého syna. Našila jsem pruh papíru na zpevnění hřbetu a vložila mezi díly ještě záložku ze stužky. Poté jsem sešila přeložené konce. Na horním i dolním okraji jsem si nechala jeden a půl centimetrový okraj navíc, naděrovala obyčejnou děrovačkou na papír a obháčkovala barevným provázkem.

3. Provázkové zdobení jsem zopakovala i na kabele s přezkou ze dvou vrstev papíru na knoflík.


4. Nákupní taška tvaru lichoběžníku s oválným dnem má látkovou podšívku. Na vnitřní kapsu jsem použila bavlněnou kosmetickou taštičku natural 22x15,5cm. Kapsu jsem bez úprav jen našila na podšívku. Horní okraj kabely jsem začistila šikmým proužkem. Na ucha jsem použila popruhy, které zakoupíte v každé švadlence. K oživení mi tentokrát posloužily knoflíky mix.

5. Tuto tašku jsem sešila z pruhů papíru, z nichž jsem některé potiskala barvami na textil. Dno jsem vyrobila zašitím rohů. Horní okraj jsem opět začistila šikmým proužkem a podšívku nastavila pruhem látky zakončeným provázkem s plastovým stahovadlem. Taška tak může zvětšit svůj objem a po stažení provázku z ní nic nevypadne.


6. U obdélníkových kabelek na tablet jsem použila plastové přezky navlečené na pruhy papíru. Podšívku jsem ušila ze silnějšího filcu.


7. U dna této tašky jsem mezi dva papíry vložila díl vystřižený z plastového prostírání. Tím se dno pěkně zpevnilo. Boky jsou ze stříbrného papíru, který je ještě trochu tužší než ostatní. Podšívka je z džínoviny, nechybí ani vnitřní kapsa na zip. Taška je pevná a pěkně drží tvar. Jako ozdobu jsem našila klikaté pruhy ze zeleného a šedého papíru.

8. Nejprve jsem všila zip do obdélníkového dílu a ten pak sešila s oválnými. Oválné díly jsem oživila potiskanými kolečky všitými do menších vystřižených.

9. Zde jsem místo popruhů využila ucha na tašku (2ks).

Papír který se dá prát je zkrátka kouzelný materiál a já už se těším na další čarování, neboť po taštičkování a kabelkování mi zbyla ještě hromádka odstřižků...

Pro Davonu připravila Ivana Kapounová.

Doporučujeme

Napište nám

Napište tento kód: 8065

Zobrazuji stranu 1 z 63
Starší článkyPoslední stránka