Tričko a taška s iniciálou aneb v hlavní roli nažehlovací fólie

Tričko a taška s iniciálou aneb v hlavní roli nažehlovací fólie
Při testování nových nažehlovacích fólií Davona jsem si vzala bílé tričko a přírodní plátěnou tašku, nažehlovačky ve dvou barvách, k tomu odpovídající textilní barvy, šablony a pustila jsem se do práce. Nažehlovačka má rozměr 20x16,6 cm, což mne inspirovalo k tomu, využít ji celou na jeden projekt. Jako hlavní motiv jsem zvolila iniciálu a pak už to šlo samo :).

Materiál a pomůcky

Obtížnost: mírně pokročilí

Časová náročnost: cca 1,5 hodiny 1 kus textilu

Postup

Před vlastním dekorováním tričko a tašku vyperte, abyste nažehlovací fólii aplikovali na vysrážený materiál.

1. Nakreslete nebo vytiskněte si velké písmeno (iniciálu) a vystřihněte si ho. Písmeno na obrázku je 16,5 cm vysoké a 9,5cm široké. Zvolte takové písmeno, které bude dobře vypadat jako pozitiv i jako negativ a bude mít dost široké "linky".2. Nažehlovací fólii položte lícovou stranou na podložku (to je s průhlednou krycí fólií) a doprostřed na ni zrcadlově položte písmeno. Aby se vám při vyřezávání nepohnulo, přilepte ho gelovými tečkami.
3. Písmeno vyřízněte. Rovné linky můžete řezat podle pravítka, oblé tvary řezejte od ruky. Získáte pozitiv a negativ iniciály.4. Pozitiv nažehlete přes pečicí papír na tvrdé podložce na přední stranu trička, negativ nažehlete na záda.
5. Na nažehleném písmenu ponechejte ochrannou plastovou fólii, která vám poslouží jako maska. Plastovou šablonu přiložte na tričko, částečně přes písmeno, a tupovacím štětcem přes ni naneste barvu na textil. Potom šablonu zvedněte, umístěte na další místo a postup zopakujte.6. Na textilní tašce použijte stejný postup, jen barvy budou obráceně - nažehlovací fólie je modrá a textilní barva černá.
7. Po nažehlení negativu na zádní stranu trička a tašky natupujte textilní barvou motiv dovnitř do písmena. Po zaschnutí barvy z nažehlovací fólie sloupněte průhlednou plastovou ochrannou vrstvu.8. Ze stříbrné nažehlovací fólie sloupněte průhlednou plastovou ochrannou vrstvu, místo ní přiložte kancelářský papír a raznicí si vyražte malé a velké kytičky. Nažehlovačka je s platovou fólií do raznice příliš silná a zároveň moc měkká, bez ochranné fólie je dostatečně tenká, ale stále moc měkká. S pomocí kancelářského papíru je problém vyřešen.
9. Nažehlovačku s papírem vkládejte do raznice jako na obrázku - papírem směrem k nožům - potom budou výřezy krásné a povedené.10. Kytičky nažehlete přes pečicí papír na textil - můžete nažehlovat na obarvená místa i přes již nažehlenou nažehlovací fólii.
11. Nakonec použijte černé gelové pero a orámujte iniciálu dvěma nebo třemi linkami.
12. Hotové tričko z přední a zadní strany.
13. Oboustranná taška, která vznikala zároveň s tričkem.
14. Hotová sada.

Pro Davonu připravila Rejka Balcarová.

Doporučujeme

Napište nám

Napište tento kód: 9235

Zobrazuji stranu 1 z 63
Starší článkyPoslední stránka