Zpět na článek

Vánoční přáníčko s ozdobou ze smršťovací fólie

Tentokrát jsme se zaměřili na zajímavý materiál: smršťovací folii od firmy EFCO. Věříme, že projekt od Ilony Červinkové vás přesvědčí, že tento materiál nesmí chybět na vašem tvořivém stole!

Každý rok před vánoci tvořím přáníčka, která potom putují k mým přátelům. Z jejich reakcí vím, že jim dělají radost. A to je pro tvůrce, ten nejlepší pocit. Však to znáte :-) A proto se snažím svá přáníčka každý rok něčím zpestřit. Letos jsem na oživení vánočních přání použila ozdobu ze smršťovací folie.

Materiál a pomůcky

Postup

Rozměry i kompozice jednotlivých papírů jsou zcela libovolné. Na tomto přání je horní obdélník o velikosti 13,5 x 4,5 cm, střední proužek má rozměr 13,5 x 2 cm a spodní obdélník je 13,5 x 7cm.Kompozici jsem poskládala tak, aby ve spodní části přání byl světlejší papír a ozdoba na přání vynikla.Do střední části přání (na úzký proužek papíru) uvážte provázek, na který později navážete ozdobu.
Nyní si připravte ozdobu na přáníčko: Na zdrsněnou stranu smršťovací fólie natiskněte razítko. Použijte voděodolný inkoust ideální je StazOn.

Po jeho zaschnutí obrázek vybarvěte permanentími barvami. Opatrně vystřihněte.

V horní části ozdoby vytvořte pomocí kleští či děrovačky dírku.

Ozdobu položíte na pečící papír a zapečte v troubě na 120 st. 2-3 minuty. Za tuto dobu se ozdoba z fólie zmenší na zhruba poloviční velikost. Pomocí pinzety ozdobu vyndejta a na rovné podložce ještě zatěžkejte.

Ve fázi zapékání fólie věnujte prosím maximální pozornost bezpečnosti. Pokud s vámi přání tvoří děti, tuto část práce musí udělat dospělá osoba.

Nebojte se, že se ozdoba zniči, až se začne kroutit, hlavně nepřestávejte v zahřívání (lze i horkovzdušnou pistolí).

Na obrázku je v porovnání dekorace před zapečením a po zapečení.

Díky vlastnostem fólie se ozdoba tvarově nijak nezdeformuje, pouze změní svou velikost.

Na závěr zdobou protáhněte provázek, který máte připravený na přáníčku a zavažte na mašličku. Doplňte vánočním textem a přáníčko s osobitou ozdobou je na světě…

Pro Davonu připravila Ilona Červinková