Žluto červená kytka z Cernitu

Žluto červená kytka z Cernitu
S Ghislaine jsme v červnu 2012 nafotili ještě tento velice podrobný návod na blendování a skládání plátků polymerů do válečků a do tvaru květiny.

Materiál a pomůcky 

 • Cernit červený (400) (popř. Fimo Premo)
 • Cernit žlutý (700)
 • Cernit oranžový (752)
 • Cernit černý (100)
 • Cernit olivový (645)
 • Skleněnou podložku
 • Nůž nebo tenké ostří (nástroje a pomůcky)
 • Lis na polymery (strojek na nudle)
 • Akrylový váleček nebo kovová širší tyčka (nástroje a pomůcky)
 • Žárovku nebo odříznutou naběračku na zapečení vypouklého tvaru

Postup

Připravte si plátek složený z barev a tvarů jako na obrázku. Tloušťka plátku bude 5mm. Plátek budete blendovat (prolínat barvy). Překládejte plátek tak, jak je naznačeno na obrázku – překládejte tak, že složíte k sobě vždy odlišně zabarvené konce.
Přeložený plátek projeďte strojkem.
 Znovu přeložte ve stejném směru a projeďte strojkem. Do strojku vkládejte plátek přeloženou hranou. Přehnutí a projetí na strojku stále ve stejném směru opakujte 20-30 krát.
Zastavte prolínání (blendování) tím, že plátek přeložíte tentokrát stejnou barvou na stejnou barvu. Celý plátek projeďte "na dlouho" na strojku kolmo na původní směr.Získáte dlouhý plátek s postuným přechodem barev.Dlouhý plátek poskládejte na sebe do harmoniky.
Vytvarujte do tvaru kostky. Nebojte se zmáčknout strany obdélníku k sobě.Zmáčkněte rohy kostky a vytvarujte tak váleček, který ještě dotvarujete válením na podložce.Připravte si tenký plátek černého Cernitu. Váleček rozkrojte jak naznačeno na obrázku.
Vložte černý tenký plátek jak naznaeno a obrázku.Opět spojte do válečku.Rozkrojte a vložte další plátek do středu válečku.
Poslední plátek vložte do poslední třetiny.Připravený váleček.Černým tenkým plátkem obalte 1/3 válečku. 2/3 válečku obalte bílým tenkým plátkem.
Celý váleček je potřeba zredukovat na menší průměr. Získáte tak dlouhý váleček, který budete moci nakrájet na 5 dílů.Takto připravený motiv NEREDUKUJTE válením ale mačkáním po celé šířce a délce válečku (viz obrázek), jinak si motiv uvnitř válečku zdeformujete.Odkrojte zdeformované konce, změřte si délku válečku. Délku válečku vydělte pěti. Nakrájejte si 5 stejně dlouhých válečků.
Připravte si zelený váleček a tenký černý plátek. Černým plátkem obalte zelený váleček.Váleček zredukujte na menší průměr a nakrájejte na 3 díly. Všechny 3 díly spojte k sobě do jednoho válečkuZredukujte a opět nakrájejte na 3 díly. Spojte do dalšího válečku.
Okolo zeleného středu umístěte pět žluto-červených válečků.Připravte si výplň jako na obrázku, kterou použijete mezi jednotlivé lístky.

Celý váleček spojte a mačkáním zredukujte – neválejte!

Nakrájejte na několik dílů a některé části zredukujte do menšího průměru.Váleček na obrázku úplně dole je vytvořen z okraje, který nám zůstal při postupné redukci celého velkého válečku. V tomto případě se nám zdeformoval velmi šťastně a zůstal symetrický, pouze postrádá zelený střed.
Připravte si černý podkladový plátek. Na černý základový plátek nakrájejte tenké plátky jednotlivých válečků se vzorem a uválejte akrylovým válečkem nebo kovovou trubkou. Při vyhlazování postupujte dle návodu níže. Z oranžového Cernitu vytvořte plátek, zaválejte režnou látku pro získání textury.Obě kolečka spojte k sobě rubem. Celé kolečko položte na žárovku. Dotvarujte a uhlaďte prsty.Okrojte případné nedostatky po obvodu šperku. Zapečte.

Použití žárovky

 • Každá žárovka vydrží vysoké teploty a bez problémů vydrží zapékání v troubě na 110-130 st. C
 • Žárovku obalte ve spodní části zbytky z polymerů a vytvarujte do stojánku.
 • Můžete zapékat takto opakovaně, stojánku z polymerů to vůbec nebude vadit.

Zarovnání plochy vzorovaného plátku

Povrch připraveného plátu je potřeba zarovnat postupným válením. Postupujte tak, abyste co nejlépe zdeformovali jednotlivé vzory.

 1. Položte plátek na pečící papír. Přejeďte válečkem 1x od sebe a k sobě.
 2. Otočte plátek o 90 stupňů. Přejeďte válečkem 1x od sebe a k sobě.
 3. Opakujte ještě dvakrát.
 4. Sundejte plátek z pečícího papíru, aby se nepřilepil při dalším válení (nešel by pak sundat).
 5. Plátek opět položte na pečící papír a přejeďte válečkem 1x od sebe a k sobě.
 6. Otočte plátek o 90 stupňů.
 7. Opakujte vše, dokud nesrovnáte všechny nerovnosti. 

Zpracováno ve spolupráci s Ghislaine s použitím polymerové hmoty Cernit.

Doporučujeme

Napište nám

Napište tento kód: 7421

Zobrazuji stranu 1 z 65
Starší článkyPoslední stránka